Program


Jegytípusok


15.00 PLN
miejsca nienumerowane

Aktuális előadások



Z wielką pompą rozpoczynamy projekt „Śląskie zabawy z muzyką i tańcem tradycyjnym”! Na sam początek zapraszamy na potańcówkę z gwiazdą polskiej sceny muzyki tradycyjnej, Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą!
Bardzo cieszymy się na to spotkanie, gdyż orkiestry dęte mają swoje ważne miejsce w śląskich sercach i tradycji, a dzięki koncertowi Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej będziemy mogli zobaczyć, jak ten ruch rozwija się w innych częściach kraju. 

Potańcówkę poprzedzą warsztaty tańców miejskich, które poprowadzi Olga Kozieł.

Kiedy: 28 maja 2024 (wtorek)
godz. 19.00 – warsztaty tańców miejskich z Olgą Kozieł
godz. 20.00 – potańcówka z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą

 

Gdzie: Katowice Miasto Ogrodów – Strefa Centralna
UWAGA! Można uczestniczyć w samych warsztatach lub samej potańcówce. Wydarzenia te uzupełniają się, jednak każde z nich stanowi odrębną całość.

Koszt: 15 zł – warsztaty, 20 zł – potańcówka. 50% zniżki z Katowicką Kartą Mieszkańca.

 

Dla kogo?
Warsztaty przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania tanecznego. Osoby początkujące poznają kroki podstawowe, podczas gdy osoby tańczące będą mogły koncentrować się na stylu, ozdobnikach i improwizacji. Ubierzcie się w coś, co nie krępuje Waszych ruchów oraz w wygodne buty (raczej na twardej podeszwie). Zaopatrzcie się w wodę lub przygotujcie na jej zakup w barze. Nie trzeba przychodzić w parach!

Potańcówka jest otwarta dla wszystkich chętnych i z doświadczenia wiemy, że dobrze bawią się zarówno osoby, które „siedzą” na co dzień w tańcach tradycyjnych, jak i te, które przyszły zupełnie przez przypadek… Otwórzcie się na innych i tańczcie z nowo poznanymi osobami – wtedy najbardziej skorzystacie z potańcówki!

 

O Artystach:
Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta powstała jesienią 2017 roku w Warszawie w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej pod wpływem silnej inspiracji archiwami, ale i żywymi spotkaniami z lubelskimi orkiestrami dętymi, które już jako ostatnie kontynuują tradycję grania do tańca w regionie Roztocza. Funkcja ta zanikła wśród współczesnych orkiestr, a wraz z nią stary repertuar, który zastąpiły interpretacje przebojów muzyki popularnej, najczęściej zachodniej.

Przez dużą część XX wieku to właśnie orkiestry dęte wiodły prym na weselach i zabawach tanecznych we wsiach Lubelszczyzny/Roztocza, grając chętnie tańczony wówczas repertuar o zdecydowanie krajowym rodowodzie – polki, oberki, foxtroty, tanga, walce. Tę tradycję WLOD stara się przywrócić, ucząc się utworów od wciąż działających orkiestr ze Zdziłowic i Goraja, a także samodzielnie spisując partytury z nagrań archiwalnych czy wertując stare rękopisy nut znalezionych na Roztoczu podczas badań terenowych. Orkiestra grała do tańca m.in. na festiwalach w Rudolstadt (Niemcy), Heiden (Szwajcaria) czy Umlaut (Francja), Wszystkie Mazurki Świata, EthnoPort, Oj Wiosna, Ty Wiosna, Move Your Brass, Strefa Ciszy, Racłacamp oraz Fanfara, ale także w bardziej kameralnych i spontanicznych sytuacjach. 

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!